DĚTI A SMRT 

Doprovázení dětí, kterým někdo umírá či zemřel, jsou součástí práce v hospici.

1. Holčička, které umírala maminka, přišla s babičkou.

Než jsme šly za maminkou do pokoje, popsala jsem ji jak to tam vypadá, jak vypadá maminka a mluvily jsme o tom, co ona ví o maminky nemoci.

Když jsme přišly do pokoje, nabídla jsem, že může mamince říct to, co by jí řekla, kdyby maminka odjížděla na dalekou cestu.

" Mami, ať se ti tam líbí."

2. Chlapce, kterému umírala babička, která pro něj byla pečující osobou, jsem nechala nakreslit obrázek, který nám pomohl porozumět, co chlapec prožívá.

Na obrázku byl příběh dítěte, které dal dospělák na strom a odešel. Dítě nedokázalo seskočit, vylezlo výš a zavolalo: pomooooc. Dospělák se vrátil, přistavil žebřík a řekl: už to nedělej.

Ptala jsem se chlapce, co by on potřeboval od dospěláka namísto věty: už to nedělej?

"Potřebuji, aby jsi už neodcházel."

Díky tomu jsme mohli mluvit o strachu z opuštění, o osobách v jeho životě, na které se nyní může obracet, i o schopnosti říct si o pomoc.

3. S dítětem, kterému umíral blízký člověk, jsme pomocí pastelek pojmenovávali pocity, které nyní má a přiřazovali jim barvy.

Hnědou chlapec spojil s obavami. Čeho se obáváš? "Že už to nikdy nebude jako dřív."

Žlutá pak poskytla povídání o jistotách, které zůstanou a o tom co mu přináší radost bez ohledu na blízkost druhého člověka.

Děti vědí, jsou intuitivní a rozumí... Nepodceňuj je, nezachráňuj je, jen vytvoř prostor klidu a bezpečí pro jejich otázky a pocity.

KŘIVDA 

Klientka sdílela na sezení pocit křivdy, kdy její maminka, která již zemřela, celoživotně upřednostňovala starší sestru.

Otec sestry opustil rodinu, pak se narodila klientka, jejíž otec starší sestru adoptoval. O tom se nikdy nesmělo mluvit.

Mapovaly jsme příběh maminky: maminka byla jako miminko odložena svou matkou a vyrůstala u adoptivnich rodičů. O tom se rovněž nesmělo mluvit.

Nabídla jsem klientce ať se zkusí na maminku podívat jako na odložené dítě a chytit pocity, které takové dítě má: opuštění a přesvědčeni: nejsem dost dobrá, když mě matka odložila.

Díky tomu se klientce rozkryla dynamika toho, co působilo v ženské linii jejich rodiny.

Maminka se pod vlivem tohoto přesvědčeni snažila být vždy dokonalá, protože to považovala za jediný způsob jak získat lásku. To požadovala i po své mladší dceři, dokonalost.

U starší dcery působil pocit opuštění, který prožila matka jako dítě a který promítla do starší dcery, jejíž otec odešel. Kompezovala tak na dceři to, co chybělo jí, ošetřovala tak svůj dětský pocit a zároveň ji chránila před pravdou, protože pravdu, že byla opuštěna matkou sama nikdy nepřijala.

Dvě dcery zhmotnily její dvě části, trauma a jeho ochranu, pocit opuštění a perfekcionismus jako způsob, jak získat hodnotu.

Když dcera porozuměla této dynamice, ulevilo se ji. Pochopila, ze chování matky nemělo nic společného s její hodnotou, ale s křivkou, která v životě matky působila.

 

SNY jak porozumět významu snů z pohledu psychoanalýzy, 3 příklady z praxe:

KABELKA

Klientka měla sen, že odložila na lavičce kabelku, která se ztratila.

Co pro vás znamená kabelka?

Osobní věci, identita.

Sen potvrdil, že klientka ztrácí svoji identitu v partnerském vztahu. Upřednostňuje pocity partnera.

Klientka zvažuje rozchod, vypráví, jak se k ní partner nechová hezky.

Upozorňuji, že kabelku odložila ve snu ona. Rozchod není řešením, pokud se nenaučíme ve vztahu zůstat u sebe a svých pocitů, namísto upřednostňování pocitů partnera.

“ Bezohledný” partner nás učí zohlednit sebe.

LOĎ 

Jsou sny, které zrcadlí téma klienta, viz. předchozí příspěvek a pak sny, které odraží klientův vývoj:

S klientkou jsme pracovaly na vztazích v rodině. Během terapie se jí zdál sen, který ukázal na to, jak se klientka posouvá v nabývání vlastní síly.

Jsme s rodinou na ostrově a máme se vracet domů. Vim, ze loď ztroskotá a tak se rozhodnu zůstat.

Když ostatní odpluli, zjišťuji, že to na ostrově není tak hrozné, jak jsem si myslela.

Volá mi máma, že prý kdyby věděla, že jsem tam zůstala, zůstala by se mnou.

1. Klientka je již více sama za sebe, osamostatˇnuje se od původní rodiny, zůstává na ostrově.

2. Klientka se již stará o své bezpečí namísto záchrany svých blízkých.

3. Zjišťuje, ze její strach z osamostatnění byl větší, než odpovídá skutečnosti.

4. Klientka se více sblížila s matkou, jejich vztah se proměňuje, to se objevilo v závěru snu - telefonát matky z lodi.

VÝCHODISKO

A jsou sny, které namísto problému či vývoje ukazují řešení. Do třetice příklad analytického přístupu práce se sny:

Klientce, která řeší svoji submisivni roli ve vztahu se zdál tento sen:

Jsme s přítelem mezi lidmi a on laškuje se ženami. Říkám, že je mi to nepříjemné a odcházím. V tom se na mě otočí slečna, se kterou i v reálném životě mám problém a říká: já ti rozumim.

Ptám se klientky, čím ve snu způsobila, že se ze sokyně stal spojenec?

Tím, že se o sebe postarala, vyjádřila své pocity a odešla ze situace, ve které ji nebylo dobře.

V reálném životě doposud dělala, ze ji laškování přítele nevadi, zůstávala a trpěla.

Sen ukázal, co klientka potřebuje změnit ve svém chování, aby se cítila dobře.

Tím se může změnit i chování jejího partnera k ní.

 

 

TRAUMA JAKO ZDROJ 

Pokud terapeut s klientem začne zpracovávat trauma, je potřeba jít krok za krokem a zároveň vytvářet bezpečný prostor.

Jedním z přístupů jak pracovat s Traumatem je navázání kontaktu s traumatizovanou částí, avšak v přítomnosti dalších částí tak, aby vznikl podporující obraz.

Příklady kontaktu s traumatizovanou části:

1. Když klientka začala navazovat kontakt s traumatizovanou částí, viděla ustrašenou holčičku za záclonou. Doporučila jsem jí, ať si sedne, aby ta malá neměla strach z té velké a ať se na ni jen dívá.

Po chvíli holčička odhrnula záclonu a přiblížila se.

Klientka měla možnost ji říct pár slov, po kterých ta malá povyrostla a zklidnila se. Traumatizovaná část tak poskytla informaci, že potřebuje pozornost a bezpečí.

2. Traumatizovaná část klientky cítila vztek, který si klientka nedovolí v životě projevit a tak ji chybí energie. Tato část klientce přinesla informaci, že potřebuje vztek vyjádřit, na dotaz jak, začala její část boxovat. Když klientka stála v přežívající části, vybavilo se jí, že má doma červenou blúzu, kterou vždy když si ji chce vzít, tak ji odloží s pocitem, že to je moc... Červená barva jako symbol vzteku krásně potvrdila toto téma a tak si klientka našla další způsob, jak se s energií vzteku spojovat krok za krokem.

3. Klientce, se kterou jsme procházely čtyřmi částmi nezbytnými pro práci s Traumatem, se ukázalo téma strachu z mužů. V okamžiku kdy stála na traumatizované části ji zazvonil telefon a volal ji dávno zapomenutý kamarád, se kterým se kdysi cítila ohrožená. Náhoda? Za mě synchronicita, kterou opakovaně zažívám díky této práci.

Když se stane z traumatu ZDROJ, obdrží člověk DAR.

123
Provozováno na systému Ebenit - Tvorba webu a eshopu.
STATUS_IS__APP_RUNNING